Categorized | Latest news

2015 OSCARS WINNERS

Birdman

Birdman: Best Picture

The 87th Academy Award Winners and Nominees for the 2015 Oscars have been announced at a glamorous red carpet affair at the Dolby Theatre where Hollywood’s best were crowned.

Among the winners is Birdman which won, Best Picture, Julianne Moore- Best Actress in the film Still Alice.

Kenyans got attached to the Oscars last year when Lupita Nyong’o won Best Supporting Actress for her role in the award winning movie 12 Years A Slave. The dazzling Prada Oscar dress, she wore during the 2014 awards, whose colour she referred to as “Nairobi Blue,” was also touted as one of the best dresses of the day.

This year, Lupita made an entrance on the ‪#‎Oscars red carpet in a custom Calvin Klein Collection pearl and ivory beaded dress, designed by Women’s Creative Director Costa Francisco.

Since her last year’s debut in 12 years a slave, Lupita has been featured in the movie Non-Stop, which premiered last year.

Julianne Moore: Best Actress

Julianne Moore: Best Actress

Below is a list of winners and nominees for the 2015 oscars;

Best Picture:
American Sniper
WINNER: Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

Best Actress:
Marion Cotillard, Two Days, One Night
Felicity Jones, The Theory of Everything
WINNER: Julianne Moore, Still Alice
Rosamund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, Wild

Best Actor:
Steve Carell, Foxcatcher
Bradley Cooper, American Sniper
Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Michael Keaton, Birdman

Eddie Redmayne: Best Actor

Eddie Redmayne: Best Actor

WINNER: Eddie Redmayne, The Theory of Everything

Best Director:
Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
WINNER: Alejandro González Iñárritu, Birdman
Richard Linklater, Boyhood
Morten Tyldum, The Imitation Game
Bennett Miller, Foxcatcher

Best Supporting Actress:
WINNER: Patricia Arquette, Boyhood

Laura Dern, Wild
Keira Knightley, The Imitation Game
Emma Stone, Birdman
Meryl Streep, Into The Woods

Best Supporting Actor:
Robert Duvall, The Judge
Ethan Hawke, Boyhood
Edward Norton, Birdman
Mark Ruffalo, Foxcatcher
WINNER: J.K. Simmons, Whiplash

Best Animated Feature:
WINNER: Big Hero 6

The Boxtrolls
How To Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of  the Princess Kaguya

Best Original Screenplay:
Wes Anderson & Hugo Guinness, The Grand Budapest Hotel
E. Max Frye & Dan Futterman, Foxcatcher
Dan Gilroy, Nightcrawler
WINNER: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr, Armando Bo, Birdman
Richard Linklater, Boyhood

Best Adapted Screenplay:
Damien Chazelle, Whiplash
Jason Hall, American Sniper
WINNER: Graham Moore, The Imitation Game
Anthony McCarten, The Theory of Everything
Paul Thomas Anderson, Inherent Vice

Best Original Score:
WINNER: Alexandre Desplat, The Grand Budapest Hotel

Alexandre Desplat, The Imitation Game
Johann Johannsson, The Theory of Everything
Hans Zimmer, Interstellar
Gary Yershon, Mr. Turner

Best Original Song:
“Everything is Awesome,” The Lego Movie
WINNER: “Glory,” Selma
“I’m Not Gonna Miss You,” Glen Campbell: I’ll Be Me
“Lost Stars,” Begin Again
“Grateful,” Beyond the Lights

Best Documentary Feature:
WINNER: Citizenfour

Last Days In Vietnam
Virunga
Finding Vivian Maier
The Salt of the Earth

Best Film Editing:
American Sniper
Boyhood
The Imitation Game
WINNER: Whiplash
The Grand Budapest Hotel

Best Cinematography:
WINNER: Emmanuel Lubezki, Birdman

Ryszard Lenczewski and Łukasz Żal, Ida
Dick Pope, Mr. Turner
Robert D. Yeoman, The Grand Budapest Hotel
Roger Deakins, Unbroken

Best Production Design:
WINNER: The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game
Interstellar
Into The Woods
Mr. Turner

Best Animated Short:
The Bigger Picture
The Dam Keeper
WINNER: Feast
Me and My Moulton
A Single Life

Best Visual Effects:
Captain America: The Winter Soldier
Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
WINNER: Interstellar
X-Men: Days of Future Past

Best Sound Editing:
WINNER: American Sniper

The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Interstellar
Birdman
Unbroken

Best Sound Mixing:
American Sniper
Birdman
Interstellar
Unbroken
WINNER: Whiplash

Best Live Action Short:
Aya
Boogaloo and Graham
WINNER: The Phone Call
Butter Lamp
Parvaneh

Best Documentary Short:
WINNER: Crisis Hotline: Veterans Press 1
Joanna
Our Curse
The Reaper (La Parka)
White Earth

Best Foreign Language Film:
WINNER: Ida (Poland)

Leviathan (Russia)
Tangerines (Estonia)
Timbuktu (Mauritania)
Wild Tales (Argentina)

Best Costume Design:
Colleen Atwood, Into The Woods
WINNER: Milena Canonero, The Grand Budapest Hotel
Jacqueline Durran, Mr. Turner
Anna B. Sheppard, Maleficent
Mark Bridges, Inherent Vice

Best Makeup and Hairstyling:
Foxcatcher
WINNER: The Grand Budapest Hotel
Guardians of the Galaxy

 

 

 

The late Christabel talks about Dr Ouko’s return from Washington.

Sam Okello talking about Mrs Ouko

Archives

Calendar

February 2015
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook