Categorized | Latest news

2018 KALASHA AWARDS NOMINEEES UNVEILED

The Kenya Film Commission (KFC) has today unveiled the nominees for the 2018 Kalasha Awards ahead of the gala event scheduled for November 24.

The total 140 nominees will be competing in 32 categories.

Unlike in the previous Kalashas where the winners were picked through a public voting, this time round the public votes will only account for 20% while the jury will have an 80% influence in picking the winners.

TO VOTE CLICK HERE

FULL LIST OF THE 2018 KALASHA AWARDS NOMINEES

BEST DIRECTOR OF PHOTOGRAPHY

SUPA MODO – ENOS OLIK

POACHER – ISMAEL AZELI

SUBIRA – TALIB RASMUSSEN

DISCONNECT – ANDREW MAGETO

THE SYSTEM – MUMO LIKU

BEST TV ADVERTISEMENT

KTB – EVANS GATHOGA

MODERN COAST (LIFE IS A JOURNEY) – AMIT RAMRAKHA

GESI – ROBERT NGARUIYA

ISHAMBA (PROMO CHICKEN) – PATRICIA GICHINGA

BEST LEAD ACTOR IN  A FILM

TIRATH PADAM – SUBIRA

JOHNSON CHEGE – SUPA MODO

IBRAHIM RASHID – THE CUT

KEVIN MBAYANGI – THE MORNING AFTER

BRIAN OGOLA – POACHER

BEST PRODUCTION DESIGNER

SUPA MODO – NEHA MANOJ SHAH

DISCONNECT – NAIMA MUNGAI

SUBIRA – SAMUEL KOIGI

THE RUNAWAY – WAKARIMA WANGUI

WORLD TOFAUTI – VALARIE MUNGAI

BEST LIGHTING TECHNICIAN

WAVAMIZI – KIBOI KURIA

DISCONNECT – WALTER OBURA

SUPA MODO – SIOBHAIN GINGER WILSON

SUBIRA – RAVNEET SIPPY CHADHA

A BEAUTIFUL DISASTER – DAMARIS MATUNDA

BEST LEAD ACTOR IN A DRAMA

MARTIN GITHINJI (JOHNIE) – SUE NA JOHNIE

PASCAL TOKODO (NELSON) – SELINA

EDDY PETER (GILBERT) – MY TWO WIVES

JOSEPH GACHANJA – STRINGED

SAMSON PSENJEN (SAHA) – KERU

BEST ANIMATION PRODUCTION

ISOLATED – BRIAN K. TARUS

GESI – ROBERT NGARUIYA

A PLASTIC TALE – ALBERT NYAKUNDI

LADY MORAN – ALBERT NYAKUNDI

THE DIARY OF A COLLEGE GIRL – STEPHEN NDUNG’U MAINA

BEST DOCUMENTARY BY A STUDENT

NO MEANS NO – BOBBY OWUOR

LISTEN – JOAN RISPA

JASHO LANGU – OUKO FELIX OTIENO

BEST DIASPORA PRODUCTION

UNCONDITIONALLY – WANJA NGUKU

THE SILENT BATTLE – SAMUEL OLUOKO

ALMOST A VIRGIN – ALICE B. MOTIERI

BEST STUDENT FILM

E-SIANKIKI – OUKO FELIX OTIENO

THE RUNAWAY – WAKARIMA WANGUI

WHITE FEATHER – MARTIN OKELLO

THE FIRST DATE – COSMAS BII

BAD ADVANTAGE – REYNOLDS LEON

BEST LEAD ACTRESS IN A FILM

STACY WAWERU – SUPA MODO

BRENDA WAIRIMU – SUBIRA

AVRIL NYAMBURA – WORLD TOFAUTI

SUSAN MORAA – THE FIRST DATE

SHARON CHEPKOECH – A BEAUTIFUL DISASTER

 

BEST PERFORMANCE IN A TV COMEDY

MC TRICKY – CHURCHILL SHOW

KEVIN CHICHI – CHURCHILL RAW

EVE D’ SOUZA – VARSHITA

TEAR DROPS – CHURCHILL SHOW

MAKHOKHA – HULLABALOO ESTATE

BEST TV SHOW

BEING BAHATI – EUGENE MBUGUA

CHURCHILL RAW – LEONARD KITILI

SANAA TALKS – PETER KAWA

PAMBIO LIVE – ARTHUR KAMAU

GET IN THE KITCHEN – KEZIAH KARIUKI

BEST TV COMEDY

VARSHITA (MAISHA MAGIC) – LUCY MWANGI

MAD BUDDIES (UTV) – JEREMIAH K. MULI

THE REAL HOUSEHELPS OF KAWANGWARE (KTN / MAISHA MAGIC) – LIZA MURIUKI

JUNIOR (KTN) – GRACE KAHAKI

MAFUNDI (NTV) – FAITH KOLI

BEST LEAD ACTRESS IN A TV DRAMA

ANGIE MAGIO (KATE) – MAZA

DIANA MULWA (TONIE) – MY TWO WIVES

CELESTINE GACHUHI (SELINA) – SELINA

VICTORIA MZENGE – MY TWO WIVES

CATHERINE KAMAU (SUE) – SUE NA JOHNIE

BEST HOST IN A TV SHOW

MC JESSY – CHURCHILL RAW

MWANIKI MAGERIA  – GET IN THE KITCHEN

SIZE 8 REBORN – PAMBIO LIVE

ALEX CHAMWADA – DRONE REGULATIONS IN KENYA

JACK KIBEDI & MARGARET KIHAGI – DON’T LOSE THE PLOT

BEST TV DRAMA

SELINA – REUBEN ODANGA

MAZA – LULU HASSAN

KERU – APPIE MATERE

MY TWO WIVES – GRACE KAHAKI

STRINGED – TIMOTHY ONDERE

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A FILM

MARYANNE NUNGO – SUPA MODO

NICE GITHINJI – SUBIRA

PERIS WAMBUI – WORLD TOFAUTI

CATHERINE KAMAU – DISCONNECT

TERRY T – BAD ADVANTAGE

BEST SUPPORTING ACTOR IN A FILM

PASCAL TOKODI – DISCONNECT

BRIAN OGOLA – 18 HOURS

ALI MWANGOLA – SUBIRA

BENSON OJUWA – EMBRACED

MAINA OLWENYA – POACHER

BEST DIRECTOR

SUPA MODO – LIKARION WAINAINA

DISCONNECT – TOSH GITONGA

THE CUT – PETER WANGUGI GITAU

SUBIRA – SIPPY CHADHA

POACHER – TOM WHITWORTH

BEST EDITOR

A BEAUTIFUL DISASTER – DANIEL MWANGANGI

RAMAH POTTER – STEPHEN MWANGUDZA

WAVAMIZI – DANIEL KENT

DISCONNECT – FRANKI ASHIRUKA

SUBIRA – TERRY KELLY

BEST LOCAL LANGUAGE FILM

SEREDO 2 – ROBIN ODONGO

WORLD TOFAUTI – KANG’ETHE MUNGAI

THE CUT – PETER WANGUGI GITAU

SUBIRA – RAVNEET SIPPY CHADHA

SUPA MODO – SIOBHAIN GINGER WILSON

BEST DOCUMENTARY

END OF THE RIVER – SAMUEL MUNIA

STORI YANGU – EUGENE MBUGUA

KENYA’S DYING LAKE – SAMUEL MUNIA

WHO KNOWS – NICHOLAS WAMBUGU

THANK YOU FOR THE RAIN – EMILY WANJA

BEST SPECIAL EFFECTS

SUBIRA (STEVE OMINDE) – LUCAS WAMBAA

THE SYSTEM – MUMO LIKU

WHITE FEATHER – MARTIN OKELLO

RAMAH POTTER – STEPHEN MWANGUDZA

AFROSPACE SENTINEL – ALBERT NYAKUNDI

BEST ORIGINAL SCORE

CLENCH-LIFE OF A CREATIVE – MARK AYABEI

SUPA MODO – SEAN PEEVERS

SEREDO 2 – RYEZ MUSIC

WORLD TOFAUTI – HART THE BAND (PENYA AFRICA)

THE CUT – KELVIN NGAIRA

BEST SOUND DESIGNER

SUPA MODO – FLORIAN HOLZNER

DISCONNECT – ERIC MUSYOKA

WAVAMIZI – PATRICK MBARU

SUBIRA – FRANKLINE JONES

THE CUT – ISAAC MASIGA

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

SUPA MODO – MUGAMBI NTHIGA

EMBRACED – STEPHEN OCHODO

SUBIRA – RAVNEET SIPPY CHADHA

WORLD TOFAUTI – KANGETHE MUNGAI

THE CUT – PETER WANGUGI

BEST FEATURE FILM

SUPA MODO – SIOBHAIN GINGER WILSON

DISCONNECT – MUEKE IMAN

SUBIRA – RAVNEET SIPPY CHADHA

WORLD TOFAUTI – KANGETHE MUNGAI

THE CUT – PETER WANGUGI GITAU

BEST SHORT FILM

WAVAMIZI – KIBOI KURIA

EMBRACED – STEPHEN OCHOGO

BEAUTIFUL DISASTER – DAMARIS MATUNDA

POACHER – DAVINA LEONARD

TRAP – JOHN JJ JUMBI

 

 

TOP MOST READ BOOKS IN KENYA 2018

Archives

Calendar

October 2018
M T W T F S S
« Sep   Nov »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook